Seminarium na temat projektów innowacyjnych
Seminarium na temat innowacyjności w PWiK Rybnik
Gość specjalny -
JM Rektor Politechiki Śląskiej w Gliwicach prof. dr hab. inż. Andrzej Karbownik
Gość specjalny -
JM Rektor Politechiki Śląskiej w Gliwicach prof. dr hab. inż. Andrzej Karbownik
Zgodnie z zapisami Strategii Europa 2020 oraz postawionymi przed Polską celami, badania i innowacje odgrywają szczególnie ważną rolę w budowaniu konkurencyjnej gospodarki europejskiej.
STRATEGIA INNOWACYJNOŚCI
Już dzisiaj Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Rybniku przygotowuje się do strategii, by w pełni wykorzystać dane w tym zakresie możliwości dalszego rozwoju Spółki. Jednym z elementów formułowania założeń strategii innowacji jest wymiana poglądów, do której okazję stworzyło zorganizowane w dniu 12 listopada 2014 r. w siedzibie wodociągów w Rybniku seminarium, na którym pracownicy Spółki wysłuchali wykładu Jego Magnificencji Rektora Politechniki Śląskiej w Gliwicach prof. dr hab. inż. Andrzeja Karbownika pt.: "Zarządzanie projektami innowacyjnymi"
W pierwszej części wykładu Pan Rektor przypomniał słuchaczom podstawowe zasady jakimi rządzą się projekty innowacyjne podkreślając, iż zdolność do tworzenia i absorbowania przez przedsiębiorstwa innowacji jest największym wyzwaniem XXI wieku. Każde współczesne przedsiębiorstwo, aby mogło się rozwijać efektywnie i dynamicznie, potrzebuje nie tylko zmian – potrzebuje innowacji. Trafnym podsumowaniem wprowadzenia do wykładu były cytowane przez Pana Profesora słowa "ojca" współczesnych metod zarządzania - P.F. Druckera, zgodnie z którymi: "Przedsiębiorstwo, które nie potrafi tworzyć innowacji, ginie".
NAKŁADY INWESTYCYJNE NA BADANIA I ROZWÓJ (B+R)
JM Rektor prof. Dr hab. Andrzej Karbownik przypomniał słuchaczom, jak ważną rolę pełnią w projektach innowacyjnych nakłady inwestycyjne na badania i rozwój (B+R) oraz na fakt obciążenia projektów wysokim ryzykiem niepowodzenia - w takich sytuacjach zarządzanie ryzykiem nabiera szczególnego znaczenia. To właśnie zarządzanie projektem jest kluczem do przetrwania organizacji w dzisiejszej rzeczywistości. Kolejnym elementem wspomagającym osiągnięcie sukcesu w tym zakresie jest opracowanie i realizacja strategii innowacji oraz jasne określenie misji i wizji konkretnej organizacji.Organizacja seminarium umożliwiła uczestnikom wymianę doświadczeń pomiędzy przedstawicielami nauki i przemysłu. Spotkanie wzbogaciło również wiedzę słuchaczy o najnowsze trendy w dziedzinie zarządzania projektami innowacyjnymi.